Biografia:
Richard Marx urodził się w 1963 roku. Pobierał lekcje gry na pianinie i gitarze, a także uczył się grając piosenki swoich ulubionych wykonawców takich jak Billy Joel, Lionel Richie, Sam Cooke czy też Elvis Presley. Ich muzyka miała znaczny wpływ na styl Marxa. Pozwoliła mu też odnaleźć własny styl.
Po skończeniu szkoły średniej w 1982, Richard udał się do Los Angeles. Sześć lat później został dostrzeżony przez Bruce'a Lundvalla, prezesa EMI/ Manhattan Records. Dostrzegł on u Richarda doskonały głos, styl pisania tekstów oraz coś nowego w muzyce, coś innego niż oferowały dotychczasowe przeboje i wykonawcy.
Richard Marx zabrał się od razu do pracy nad swoim pierwszym albumem. Współpracował z Joe Walsh, David Foster, Fee Waybill oraz z Randym Meisnerem Jego pierwszy album nosił tytuł Richard Marx. Album zyskał miano albumu potrójnie platynowego. Pochodzą z niego takie przeboje jak: Don't Mean Nothin (3 miejsce na listach przebojów), Should Have Known Better, Endless Summer Nights (2 miejsce na listach przebojów), Hold on to the Nights. Piosenka ta dotarła do 1 miejsca i pozostała na listach przebojów poand rok.
Kolejny album artysty Repeat Offender dotarł do pierwszego miejsca list przebojów w październiku 1989 roku. Z tego albumu pochodzą takie hity jak: Satisfied oraz Right Here Waiting
Sprzedaż albumu była dwukrotnie wyższa niż pierwszego. Dwa lata później ukazał się album Rush Street. Piosenki z tego albumu są utrzymane w bardziej blusowym oraz rockowym stylu. Dwa przeboje z tego albumu Keep Coming Back oraz Hazard cieszyły się sporą popularnością.
W 1989 roku Richard poślubia Cynthia Rhodes, a w 1990 roku przychodzi na świat ich synek Brandon. Potem przychodzą na świat jeszcze dwaj chłopcy Lucas i Jesse.
Now and Forever, pierwszy singel pochodzący z albumu Paid Vacation, trafił na listy przebojów w styczniu 1994 roku. Jeszcze trzy inne piosenki z tego albumu zostały wydane w postaci singli, wszystkie docierały do wysokich miejsc na listach przebojów. Richard coraz więcej czasu zaczął spędzać z rodziną, mniej czasu spędzał na koncertach. Wraz z Cynthią chcieli stworzyć dzieciom normalny dom.
Dopiero trzy lata później ukazał się kolejny album artysty. Jednak Richard nie próżnował w tym czasie. Jego piosenka Angel's Lullaby znalazła się na albumie Disney'a/Kid Rhino's For Our Children, Too! Richard współpracował też z innymi wykonawcami, a co najważniejsze spędzał czas z rodziną. W 1997 roku ukazał się album Flesh and Bone. Na albumie można usłyszeć łagodne melodie takie jak My Confession oraz wesołe piosenki jak Miracle. Mało koncertował wtedy, a jego nieliczne koncerty przepełnione były smutkiem spowodowane tragedią jaka dotknęła artystę. W sierpniu 1997 zmarł ojciec artysty Dick Marx. Fani artysty byli pewni, że Richard odwoła swoje koncerty, jednak Richard postanowił występować, dedykując swoje koncerty zmarłemu ojcu.
Nagrał też płytę Richard Marx Greatest Hits w 1997 roku,która zakończyła jego współpracę z Capitol Records,potem Artysta założył własną wytwórnię. Kolejna płyta ukazała się w 2000 roku - Days in Avalon.
Richard Marx wspiera także różne organizacje charytatywne. Najbliższą jego sercu jest The Dick Marx Foundation, nazwana tak na cześć jego zmarłego ojca. Powstała w 1998 roku a jej zadaniem jest zbieranie funduszy na stypendia muzyczne na uniwersytecie DePaul w Chicago. Richard pomaga także fundacją na rzecz dzieci niepełnosprawnych.
W lutym 2004 roku Richard wygrał nagrodę Grammy za piosenkę Roku Dance With My Father. Napisał ją współnie z Lutherem Vandrossem. W tym samym roku ukazał się album artysty My Own Best Enemy.
Warto wspomnieć, że Richard wpółpracował z takimi artysami jak: *NSYNC, Barbra Streisand, Josh Groban, Vince Gill, Luther Vandross, Kenny Rogers, Sarah Brightman, Lara Fabian, Sister Hazel, The Tubes and SHeDAISY. W ostatnich czasach zajmował się pisaniem utworów oraz produkcją albumów dla takich artystów jak: eleóEmerson Drive, Natalie Cole, Keith Urban, Paulina Rubio, Kenny Loggins, Chris Botti, Michael Bolton, Chely Wright, Meredith Edwards, Hugh Jackman oraz Sissel.
Linki:
http://www.onmc.iinet.net.au/top/1989.htm
http://www.richardmarx.com/
http://www.cyber-cats.com/marx/bio.htm
Skomentuj artykul na forum!:

|