Biografia:
Formacja powstała w styczniu 1967 w elitarnej brytyjskiej szkole z internatem Charterhouse w hrabstwie Surrey. W pierwszym składzie znaleźli się uczniowie tej szkoły, poprzednio związani z amatorskimi szkolnymi zespołami: wokalista Peter Gabriel, klawiszowiec Tony Banks i perkusista Chris Stewart występowali w zespole The Garden Wall a gitarzysta Anthony Philips i basista Mike Rutheford- w The Anon. Początkowo muzycy nie posługiwali się żadną nazwą. Nazwę Genesis wymyślił producent muzyczny Jonathan King, również absolwent Charterhouse.
Pierwsze nagrania grupy single The Silent Sun i A Winter`s Tale oraz płyta "From Genesis To Revelation" (1969)- nagrana już z nowym perkusistą Johnem Silverem nie zdobyły popularności. Jednak w 1970 grupie udało się podpisać kontrakt z wytwórnią Charisma i nagrać dla niej płytę Trespass (na perkusji zagrał John Mayhew). Na płycie pojawiły się zalążki stylu Genesis, należącego do nurtu rocka progresywnego: długie, wielowątkowe utwory i frapujące literacko teksty. Album również nie odniósł sukcesu i z grupą rozstali się Philips i Mayhew.
Nowymi muzykami zostali perkusista Phil Collins i gitarzysta Steve Hackett. W tym składzie formacja nagrała kilka albumów, zaliczanych dziś do klasyki rocka progresywnego: "Nursery Cryme" (1971- z utworami "Musical Box" i "For Absent Friends"- debiutem Phila jako wokalisty) ,"Foxtrot" (z półgodzinną suitą "Supper`s Ready") aż wreszcie w 1973 płytę "Selling England By The Pound" z takimi progresywnemi klasykami jak "Dancing With The Moonlight Knight", "Firth of Fifth" (ze słynną solówką gitarową solówką Hacketta), kolejną próbkę możliwości Phila jako wokalisty w "More Fool Me", czy pierwszy singlowy przebój "I Know What I Like (In Your Wardrobe)" .
W tym czasie na lidera formacji wyrósł Peter Gabriel- główny tworca repertuaru formacji ale także niesamowity showman- koncerty formacji zamieniał, dzięki kolejnym kostiumom i maskom w widowiska teatralne, stąd Genesis są uważani za twórców teatru rockowego. koncerty z tego okresu dokumentował album "Live" (1973).
W 1974 grupa przedstawiła operę rockową "The Lamb Lies Down On Broadway", opowiadającą dzieje mieszkającego w Nowym Jorku Portorykańczyka Raela, prezentując ją następnie także w wersji scenicznej. Koncerty nie odniosły większego sukcesu i rozczarowany tym faktem Peter Gabriel w czerwcu 1975 r. rozstał się z formacją.
Po krótkich bezowocnych poszukiwaniach wokalisty miejsce za mikrofonem zajął Phil Collins- dysponował bardzo podobnym do Petera głosem. Genesis kontynuowali wypracowany w czasach Petera styl muzyczny oraz tekstowy (głównym tworcą repertuaru został Banks), czego dowodem są znakomite LP "A Trick Of The Tail" i "Wind And Wuthering" oraz koncertowy album "Seconds Out" (podstawowej czwórce towarzyszył na perkusji znany z Yes i King Crimson Bill Bruford).
W 1977 odszedł Steve Hackett i wydarzenie to stanowi koniec pierwszego etapu w działalności Genesis, którego symbolem były długie wielowątkowe kompozycje i intrygujące teksty. W drugim etapie muzykę formacji zdominują raczej proste przebojowe piosenki.
Banks (klawisze), Rutheford (gitara, bas) i Collins (wokal, perkusja) postanowili nagrywać płyty w trójkę i w ten sposób sygnować kompozycje. Na koncertach wspomagali ich Chester Thomson (perkusja) i Daryl Stuermer (gitara, bas).
Zespół odniósł w końcu sukces komercyjny dzięki przebojowym singlom. Pierrwszym takim singlem była piosenka "Follow You, Follow Me" z płyty pod znamiennym tytułem "...And Then There Were Three". I od tej pory rozpoczyna się dla Genesis pasmo sukcesów. Czasami się kończy to artystyczną wpadką- jak w przypadku zbyt pospiesznie nagranej płyty "abacab". W tym czasie Phil Collins, nie rezygnując z gry w Genesis, rozpoczyna pełną sukcesów karierę solową. Kilka lat później w jego ślady idzie Mike Rutheford, stając w 1985 r. na czele formacji Mike & The Mechanics. Solowe płyty nagrywał także Banks. W związku z zaangażowaniem muzyków w solowe projekty przerwy pomiędzy kolejnymi płytami i trasami koncertowymi formacji były coraz dłuższe.
W 1983 ukazał się LP zatytułowany po prostu "Genesis".To z niego pochodzą wielkie przeboje "Mama", "Home By The Sea", "Illegal Alien", "That`s All". Tym razem zespół udowodnił że można połączyć komercyjny potencjał z większymi ambicjami (dowodem nawiązujące do stylistyki wypracowanej w latach 70 suita "Home By The Sea/ Second Home By The Sea" czy Talking It All Too Hard"). Kontynuacją muzyczną "Genesis" była płyta "Invisible Touch" z 1986 r. Z tego LP pochodzą wielkie przeboje "Invisible Touch", "Tonight, Tonight, Tonight", "Land Of Confusion" czy "Throwing It All Away". Większe ambicje zdradzały: suita "Domino" i instrumentalny "The Brazilian".
Ogromnym powodzeniem w latach 80 cieszyły się również koncerty formacji, ktore dokumentuje dwupłytowy album "Three Sides Live" z 1982 r. (czwartą stronę wypełniły nagrania studyjne) W 1987 r. zespół zamilkł na cztery lata.
W 1991 r. ukazał sie album "We Can`t Dance". Znalazły się tutaj zarówno bezpretensjonalne piosenki (Jesus He Knows Me, Never A Time, I Can`t Dance) jak i utwory nawiązujące do rocka progresywnego (Dreaming While You Sleep, Fading Lights). Płyta odniosła wielki sukces komercyjny- przebojami były m. in. utwory "No Son Of Mine" i "I Can`t Dance". Sukcesem była również trasa koncertowa udokumentowana dwoma albumami pod wspólnym tytułem "The Way We Walk".
Potem zespół znów zamilkł na długie lata. Ciszę przerwało w 1996 r. oświadczenie Phila Collinsa że odchodzi z Genesis. Banks i Rutheford postanowili nie składać jednak broni. Nowym wokalistą został Ray Wilson (eks- Stilskin). Ten skład pozostawił po sobie tylko jedną płytę "Calling All Stations" wypełnioną muzyką bardziej ciężką i skomplikowaną niż kilka poprzednich płyt. Album nie odniósł sukcesu i w 2000 r. Genesis oficjalnie zakończyli działalność. Pod koniec 2005 r. muzycy składu Gabriel- Banks- Rutheford- Hackett- Collins oświadczyli że rozważają możliwość reaktywacji zespołu.
Genesis tylko raz wystąpił we Polsce- 31 stycznia 1998 r. w katowickim Spodku. Banksowi, Ruthefordowi i Wilsonowi towarzyszyli Nir Zidyahu (perkusja) i Tony Drennan (gitara, bas).
Dyskografię Genesis uzupełnia kilka składanek. Unikatową wartość mają dwa boksy z cyklu "Archive", zawierające mnóstwo rarytasów (m. in. pełna koncertowa wersja "The Lamb Lies Down On Broadway").
Z muzyków Genesis wielki sukces jako soliści odnieśli Phil Collins i Peter Gabriel. Mike Rutheford z powodzeniem kieruje formacją Mike & The Mechanics. Wiele solowych płyt nagrali też Anthony Philips, Steve Hackett, Tony Banks i Ray Wilson ale nie odniosły one większego sukcesu komercyjnego.
Linki:
www.genesis-music.com
www.genesis.and.pl
Skomentuj artykul na forum!:

|