Biografia:
Najbardziej znana, popowa, holenderska formacja muzyczna w latach 70-tych i 80-tych. Pomysłodawcą i założycielem grupy był holenderski kompozytor, piosenkarz i muzyk Hans Bouwens. Zespół pod nazwą George Baker Selection powstał w 1969 roku. uprzednio (tj. od 1967 roku) działał pod szyldem Soul Invention.
Pod koniec lat 60-tych i do połowy lat 70-tych zespół nagrał kilka ciekawych utworów, a jeden z nich Little Green Bag w 1969 roku znalazł się na piątej pozycji amerykańskiej listy przebojów. Był to sukces bez precedensu, ponieważ, dotychczas żadnemu holenderskiemu zespołowi nie udała się ta sztuka. Utwór bardzo specyficzny, nietypowy dla późniejszej twórczości GBS, ponieważ o wyczuwalnym lekkim zabarwieniu psychodelicznym. prawie trzydzieści lat później, Little Green Bag został wykorzystany do ścieżki dźwiękowej w filmie Quentina Tarantino pt. Wściekłe Psy. Debiut okazał się zatem bardzo dynamiczny, ponieważ był to pierwszy singiel zespołu, który ukazał się na rynku.
Okres 1975-1980 dla zespołu był absolutnym przełomem, bo oto
w 1975 roku światło dzienne ujrzał singiel o tytule Paloma Blanca.
Była to po prostu najprawdziwsza bomba, która przeszła oczekiwania nawet samych wykonawców. piosenka ta, stała się ogromnym hitem w prawie wszystkich krajach Europy, osiągając w większości z nich pozycję #1 na listach przebojów, a w Stanach Zjednoczonych uplasowała się w pierwszej dwudziestce notowania U.S. Billboard top 100. Niespotykanie melodyjny, chwytliwy i pod nogę utwór, stał się wielkim przebojem wszelkich dyskotek i zabaw tanecznych. minęło już ponad trzydzieści lat od wydania krążka, a biały gołąbek nadal frunie, jest ciągle świeży i umila większość zabaw tanecznych w Polsce od Bałtyku po Tatry. Warto nadmienić, że Paloma Blanca została sprzedana do tej pory w liczbie ponad 9 milionów kopii.
W tym samym roku tj. 1975 powstaje kolejny hit zespołu pt. Morning Sky który obok Paloma Blanca jest najbardziej rozpoznawalnym utworem formacji. W 1978 roku Hans Bouwens, pod szyldem George Baker, nagrywa bardzo udaną, solową płytę In Your Heart, z której pochodzi kolejny wielki przebój
pt. Rosita. W rok później ukazuje się następna solowa płyta Bouwensa Sing For the Day, z której pochodzą dwa świetne nagrania, tytułowe, radosne i optymistyczne Sing for the Day oraz Oh, Magdalena.
Z pewnością ten period w działalności zespołu, był kopalnią przebojów dla szerokiego grona fanów rozsianych po całej Europie.
Lata 1980-1981 przyniosły kolejne dwa solowe dokonania lidera GBS, Hansa Bouwensa. Pojawiają się krążki: Wild Flower oraz Winds of Time. Moda na syntezator nie ominęła również zespołu i utwory zaczynają nabierać coraz bardziej elektronicznego brzmienia. W 1982 roku ukazuje się płyta Paradise Island i jest ona zarazem ostatnią zagraną w starym składzie. na kolejną płytę zespołu trzeba będzie czekać aż trzy lata.
W latach 1985 1989 w zespole śpiewają dwie nowe wokalistki, muzyka brzmi jeszcze bardziej elektronicznie, ale sam styl zespołu do jakiego przyzwyczaił przez lata jakby nie zmienia się. W 1985 roku ukazuje się long play Santa Lucia by Night. Płyta jest bardzo równa, nie ma słabych punktów. Zawiera 10 utworów, których można słuchać do znudzenia. Przeplata melancholijne brzmienia, z bardzo dynamicznymi. skrajności, które wspaniale się uzupełniają, ponieważ łączy je bardzo ważna wartość: melodyjność. Płytę otwiera tytułowa piosenka Santa Lucia by Night, jeden z największych hitów GBS, wieńczy zaś koncertowa, prawie ośmio minutowa wersja utworu The Fisherman. Ten album był apogeum w twórczości zespołu. do roku 1990 ukazują się jeszcze trzy albumy, a jeden z nich zatytułowany Dreamboat był kompilacją starszych przebojów w nowych, całkowicie elektronicznych brzmieniach.
Na początku lat 90-tych Hans Bouwens nagrał jeszcze dwie płyty solowe, które przeszły bez echa, acz zachowały charakterystyczną dla zespołu melodyjność. W 2000 roku Bouwens powrócił i ukazała się ostatnia płyta George Baker pt. Flashback. Zupełnie inna niż poprzednie dokonania, o całkowicie nowym brzmieniu.
Linki:
*http://howardhopkins.com/baker.htm
*http://www.georgebaker.com/
Skomentuj artykul na forum!:

|