BZN

[Rozmiar: 43481 bajtów]

Albumy: (pelna lista na dole opracowania)

Green Valleys 1980
Friends 1981
We wish you a merry Christmas 1981
Picture of Moments 1982
The Best of BZN 1982
28 Golden Hits 1983
Desire 1983
Falling in Love 1984
Reflections 1984
Maid of Mist 1985
Christmas with BZN 1985
Heartbreaker 1986
BZN live - 20 jaar 1987
Visions 1987
Endless Dream 1988
Crystal Gazer 1989
Bells of Christmas 1989

Wazniejsze single:

Pearlydumm 1980
Rockin' the Trolls 1980
Chanson d'amour 1981
The old calahan 1981
Blue Eyes 1982
Twilight 1982
Just an Illusion 1983
If I Say the Words 1984
The Summertime 1985
La France 1986
Waltzing Maria 1986
Amore 1987
La Primavera 1988
El Cordobes 1989

Opracowanie: Elfka




Biografia:

Historia zespołu zaczęła się w roku 1965. Przyjeciele ze szkolnej ławki Jan Tuijp i Evert Woestenburg, po rozmowie z Cees Tol zdecydowali się grać. Wkrótce dołączył do nich Gerrit Woestenburg, który zaczął grać na perkusji. Wkrótce do zespołu dołącza też Jan Veerman. Pierwszy skład jest w komplecie, ale zespół wciąż nie ma nazwy.
W maju 1966 roku piątka przyjaciół poprosiła Dicka de Boer aby został ich menadżerem. Grupa postanawia kupić potrzebny im sprzęt na raty i aby szybciej spłacić dług pracują w trakcie wakacji. W maju 1966 grupa daje pierwszy oficjalny występ. Zostaje bardzo ciepło przyjęta przez publiczność. Następnego ranka po występie prasa wspomina o zdumiewającym występie Band Without a Name. Członkowie zespołu zaczynają myśleć nad nazwą. W końcu decydują się na nazwę BZN. (Band Zonder Naam) Czyli po prostu Grupa Bez Nazwy

Pod koniec roku 1966 zespół występuje w każdą sobotę i niedzielę. Jednak Gerrit Woestenburg ogłasza, że chce opuścić zespół gdyż nie może pogodzić występów ze studiami. 10 stycznia 1967 roku jego miejsce zajmuje 14-letni Jaap Sombroek.
W listopadzie 1967 roku gitarzysta Cees Tol musi iść do wojska. Ponieważ grupa ma w planach wydanie płyty, starają się zatrzymać Ceesa w zespole. Niestety Cees idzie do wojska, ale ponieważ unika tam jedzenia, po tygodniu wraca do domu, wychudzony i chory. Z tego powodu zostają odwołane koncerty. Również Jan Tuijp staje przed wizją armii. Jednak dzięki specjalnej petycji zespołu, w której to zapewniają o tym jak Jan jest niezbędny dla zespołu chłopak unika służby wojskowej.
Na przełomie roku 1967/1968 pojawił się Adje Bouman, który został producentem BZN. 22 marca 1968 roku grupa nagrywa singel Maybe Someday. Niestety, nie odnosi on dużego sukcesu, być może dlatego, że nie był on łatwo dostępny w sklepach. Nagranie pojawia się jednak w telewizji w programie Moef Ga Ga oraz jest grane w radiu, dzięki czemu wiele osób może je usłyszeć. Kolejny singel, Waiting For You zostaje wydany w 1968 roku. Trafia na listę przebojów i dociera do 24 miejsca.
18 grudnia 1968 roku zespół nagrywa piosenkę Everyday I Have To Cry. Piosenka kończy na 17 pozycji na liście przebojów.

BZN radzi sobie coraz lepiej. Członkowie zespołu nie mają już czasu na dodatkową pracę i od 1 stycznia 1969 roku postanawiają poświęcić się tylko muzyce i w ten sposób przeradzają się w profesjonalny zespół. Pod koniec czerwca 1969 roku zespół nagrywa czwarty singel Gonna Take My Mind Off Maria. W zespole następuje zmiana warty. Z grupy odchodzi Evert Woestenburg, a na jego miejsce przychodzi Thomas Tol. Z zespołu odchodzi także Jaap Sombroek. Jego miejsce zajmuje Jan Keizer.
Po sukcesie w Holandii grupa rusza zagranicę. 31 października 1969 roku jadą do Anglii, gdzie zostają ciepło przyjęci. Następnie koncertują w Szwecji, gdzie ich muzyka również spotyka się z uznaniem. Przez jakiś czas zespół podczas występów na scenie gra rocka, ale nagrania na płytach są bardzo melodyjne. Zostaje wydany singel z piosenką Mother Can You See Me. Piosenka ma nieco mocniejsze brzmienie i przypomina muzykę jaką zespół prezentuje na koncertach.
Kolejny singel, This Is What I Feel pojawia się w czerwcu 1970 roku.
Pod koniec 1971 roku zostaje wydany pierwszy album zespołu: The Bastard, na którym znajduje się 8 piosenek.

W 1972 roku pojawia się kolejny singel I Can't See, nie odnosi jednak większego sukcesu. Brak zainteresowania ostatnim singlem zespołu pokazuje że muzyka rockowa jaką zespół grał wtedy staje się coraz mniej popularna. Zespół rozumie, że musi zmienić styl. Pod koniec 1972 wydają singel Rolling Around The Band. Oprócz Holandii singel zostaje wydany także w Belgii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Anglii. Piosenka trafia na listę przebojów w Holandii docierając do miejsca 20. W maju 1974 roku BZN podejmuje ważną decyzję. Dochodzą do wniosku, że droga muzyczna jaką obrali nie jest dobra. Z zespołu musi odejść piosenkarz Jan Veerman. Jego miejsce zajmuje Jan Keizer, pełniący do tej pory rolę perkusisty. Za perkusję odpowiada teraz Jack Veerman.

Niestety, ta zmiana nie pomogła. Singel Love Me Like A Lion z wokalem Jana Keizera nie odnosi sukcesu, dochodzi jedynie do 23 miejsca na liście przebojów. Także piosenka Goodbye Sue nie odnosi sukcesu. Wtedy też chłopaki występują w kościele. Za radą kapłana, chłopcy godzą się aby zaśpiewała z nimi dziewczyna - Marie Kwakman. Występ zostaje ciepło przyjęty. W dalszym ciągu jednak zespół ma problemy z repertuarem, a kolejny singel Djadja także nie odnosi sukcesu.

Chłopcy przypomnieli sobie występ w kościele kiedy to zaśpiewali razem z dziewczyną. Przypomnieli sobie piosenkę skomponowaną dawno temu przez Thomaa Tol, a Jan Keizer napisał francuskie słowa. Razem z Marie Kwakamn nagrali trzy piosenki. Wśród nich była Mon Amour... . Poszli z kasetą do producentów Roya Beltman i Cora Aaftink. Ci mieli watpliwości czy Holendrom spodoba się piosenka śpiewana po francusku. Po wysłuchaniu nagrania, stwierdzili, że piosenka się może spodobać. Pojawił się jednak nowy problem, Marie wolała poświęcić się karierze solowej. Chłopcy zaczęli szukać dziewczyny, która mogłaby nagrać z nimi w studio piosenkę. W końcu pojawiła się Annie Schilder. To była ta, której chłopaki szukali.

Annie nagrywa w studiu piosenkę Mon Amour. Był to sierpień 1976 roku. Przez jakiś czas piosenka nie pojawia się w radio, aż w końcu discjockey Rob Out decyduje się zagrać. To było to! Piosenka dociera na 1 miejsce listy przebojów. Kolejny singel Don't Say Goodbye dociera do drugiego miejsca. Sevilla też staje się przebojem. W sierpniu 1977 pojawia się nowy album grupy - Making A Name. Album okazuje się być wielkim hitem, a zespół z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. Pod koniec roku 1977 zespół wraz z producentami Roy Beltman and Cor Aaftink przenoszą się do wytwórni Phonogram, a w 1977 nagrywają kolejny hit The Clown Pojawia się kolejny album You're Welcome, który szybko staje się platynowym. W sierpniu 1979 roku nagrywają specjalną piosenkę Marching On. Piosenka pochodzi z albumu Summer Fantasy. Opowiada ona o wojnie i żołnierzach. Piosenka okazuje się być przebojem.

W 1980 roku zostaje wydana kompilacja Grootste Hits. Znajduje się tam też piosenka Pearlydumm. Piosenka ta trafiła na pierwsze miejsce wielu list przebojów. A album to kolejna platyna dla zespołu. Także w 1980 pojawia się nowy album Green Valleys. Album tchnie atmosferą Szkocji i w sierpniu zespół udaje się właśnie do Szkocji. Przy nagraniu piosenek Rockin' The Trolls i The Valley zespół korzysta z pomocy prawdziwej szkockiej kapeli grającej na dudach. Oczywiście i ten album okazuje się być platynowym.

Wiosną 1981 roku zespół wydaje singel Chanson D'Amour. Piosenka dociera do 3 miejsca listy przebojów. Kolejny singel to The Old Calahan nagrany jesienią. A kilka tygodni później ukazuje się kolejny album: Friends, także platynowy. W roku 1981 roku minęła także 15-sta rocznica istnienia zespołu. Zaplanowano dwa koncerty: w Blokker i w Grouw. Pojawiają się wtedy także dawni członkowie grupy, kiedy to jeszcze zespół grywał rockowe kawałki czyli: Jan Veerman and Jaap Sombroek. Grupa zaczyna myśleć też o nagraniu albumu świątecznego. Album ukazał się w 1981 roku. W roku 1982 roku solistka zespołu rodzi córeczkę Anje. Także w tym roku wydany zostaje kolejny album Pictures Of Moments. Kolejny album i kolejny platynowy. Tego samego roku zostaje wydany singel Put On Your Make-Up. Ma być on zaprezentowany w programie Mies En Scène 20 listopada. Niestety, technicy od dźwięku nie spisali się i piosenkę ledwo co się dało słyszeć. Zespół decyduje się wycofać wtedy singel ze sklepów.

Grupa nagrywa przebój za przebojem. Członkowie grupy otrzymują nagrodę, medal (medal of honour) od burmistrza miasta Edam-Volendam w roku 1983. Wiosną 1983 wychodzi kolejna kompilacja, podwójny album 28 Golden Hits. Na albumie znajdują się też piosenki nagrane na żywo podczas koncertu 8 listopada 1982 w Amsterdamie. Na albumie znajduje się także piosenka, która nie została wydana na żadnym innym albumie, jedynie jako singel: Just An Illusion. Piosenka dociera do 3 miejsca listy przebojów Top 40. Wszystko układa się dobrze, gdy nagle Annie Schilder decyduje się odejść z grupy. Chce poświęcić się wychowaniu córeczki. Grupa decyduje się nie rozgłaszać wiadomości o odejściu Annie i szuka sposobu na rozwiązanie problemu.
Powstają wciąż nowe piosenki, ale grupa zdaje sobie sprawę, że nigdy ich już nie nagrają. Panowie nie chcą przeprowadzać przesłuchania w celu znalezienia nowej kandydatki. Wtedy Jack Veerman wspomina pewną dziewczynę - Carole Smit. W międzyczasie grupa wydaje nowy singel Le Légionnaire. Piosenka to kolejny przebój, a wkrótce pojawia się nowy album Desire.
Podczas gdy album zdobywa listy przebojów, BZN zaczyna nagrywać już nową płytę, tym razem z nową solistką Carolą. Nikt nie wie, że w zespole jest nowa solistka z wyjątkiem zespołu, producentów i menadżerów. Nie wie o tym nawet wytwórnia płytowa. 25 marca 1984 Annie Schilder odchodzi z grupy na dobre. Dzieje się to podczas koncertu w Nijmegen. Przedstawiona zostaje też nowa wokalistka Carola. 1 kwietnia wychodzi nowy singel i Carola zostaje przedstawiona szerszej publiczności. If I Say The Words staje się wielkim przebojem i dochodzi do 4 miejsca na liście przebojów Top 40. Kolejny platynowy album Reflections zostaje wydany jesienią 1984 roku.

Wiosną 1985 roku zostaje wydany kolejny singel The Summertime. W tym roku grupa rusza także do Kanady. Nagrywają tam program dla telewizji nad wodospadem Niagara. Jesienią wydany zostaje kolejny album Maid Of The Mist. Poprzedza go singel Run Away Home - kolejny wielki przebój. Kanadyjska publiczność zainteresowała się francuskimi piosenkami zespołu. Dlatego też wytwórnia wydaje album Chanson D'Amour w Kanadzie na początku 1986 roku. Na albumie znajdują się piosenki w języku francuskim nagrane przez zespół przez ostatnie lata. Album osiąga miano albumu złotego. BZN zastanawia się także nad wydaniem kolejnego albumu z piosenkami świątecznymi. Wydany album cieszy się ogromnym powiedzeniem, wkrótce staje się kolejnym albumem platynowym. Platynowym albumem zostaje także Maid of the Mists.
Na początku 1986 pojawia się nowy singel Waltzing Maria. Niestety piosenka dociera jedynie do 27 miejsca na liście przebojów.
Grupa istnieje już 20 lat. Zespół przygotowuje kolejny singel z piosenką Let's Go Surfing. Podczas występu Los Vast w Kuip wykonują piosenkę La France. Piosenka zostaje ciepło przyjęta, więc decydują się wydać na singlu właśnie to nagranie. Ukazuje się on na początku sierpnia. 23 sierpnia z okazji 20-lecia istnienia grupy odbywa się wielki koncert w centrum Volendam. Ponad 40.000 fanów zgromadziło się aby usłyszeć największe przeboje zespołu. Grupa przygotowuje się też do trasy koncertowej a także pracuje nad nowym albumem. Piosenka La France dociera do 12 miejsca listy przebojów.

W październiku ukazuje się kolejny album Heartbreaker. Ukazuje się też książka autorstwa Olafa Eriksona BZN Twintig Jaar Muziek. Na 185 stronach opisana jest kariera zespołu od początku istnienia aż do jubileuszu 20-lecia. Wiosną 1987 roku ukazuje się druga seria książki. 4 października rusza trasa koncertowa z okazji 20-lecia istnienia zespołu. Na koncert w Rotterdamie przybywa ponad 6500 ludzi. Piosenki zaprezentowane na koncertach zostały nagrane i wydane na podwójnym albumie BZN Live - 20 Jaar - w marcu 1987 roku. Album zyskuje miano platynowego i złotego. Niestety, zespół spotyka nieszczęście. 20 kwietnia 1987 roku Carola dostaje wylewu. Zostaje zabrana do Centrum Medycznego w Amsterdamie. Ma sparaliżowaną prawą rękę i nogę. Rodzina i przyjaciele martwią się stanem dziewczyny. W dodatku prasa sieje panikę, pojawiają się artykuły w stylu: "Carola w śpiączce", "Koniec BZN", "Czy powróci Annie?"

Na szczęście w ciągu tygodni stan Caroli się polepsza, odzyskała ona władzę w ręce i nodze. Jednak zdaniem lekarzy czekała ją jeszcze długa kuracja aby w pełni mogła odzyskać siły. BZN zawiesiło występy. Chłopcy z zespołu zdecydowali się poczekać na swoją koleżankę. Nie byli jednak pewni czy Carola odzyska siły na tyle, żeby znowu śpiewać. Pracują jednak nad nową płytą, wiedzieli bowiem, że gdyby poniechali nagrywania ten fakt bardzo zmartwiłby Carole.
Podczas gdy chłopcy pracują w studio, Carola przechodzi leczenie i rehabilitację w szpitalu. Po 3 tygodniach wraca do domu i kontynuuje leczenie. Coraz głośniej mówi się o powrocie BZN i powoli staje się jasne, że od października zespół będzie mógł zacząć koncertować. 18 sierpień. Tego dnia zespół kończy nagrywanie piosenek do nowego albumu. Jan Tuijp i Cees Tol napisali piosenkę This Is My Life dla Caroli i śpiewaną przez Carolę: This is my Life, I will not surrender (To moje życie, nie poddam się). Piosenka oddawała walkę Caroli przez ostatnie miesiące, walkę o życie i o swoją największą pasję - śpiew.
Na początku września ukazuje się nowy singel Amore. Dociera on do 6 miejsca listy przebojów Top 40. W międzyczasie zespół przygotowuje się do nowej trasy koncertowej. Szukają także plenerów do nagrania swoich piosenek z albumu Vision. Z piosenką Marrakesh wszystkie drogi prowadzą do Marocco. 12 października zespół wyjeżdża do tego właśnie kraju aby nakręcić zdjęcia do 6 piosenek z albumu Vision.

Przed BZN także występy telewizyjne. 24 września zespół razem ze swoją wokalistką pojawia się w KRO. Śpiewają ulubioną piosenkę Caroli Breaking My Heart. Dzień później TROS jako pierwsi pokazują piosenkę z nowego singla: Amore. 28 września w programie De Grote Club Aktie zespół wykonuje piosenkę Amore. Nagranie miało miejsce dzień wcześniej w mieście Hattem Jest to oficjalny powrót zespołu razem z Carolą. Grupa następnie daje występ w Hattem dla wielotysięcznej publiczności. 9 października ukazuje się płyta Vision - platynowa i złota jak się później okaże. Trasa koncertowa promująca Vision ruszyła 17 października. Bilety sprzedają się, jak się wkrótce okazuje, dodatkowe koncerty są planowane, a i tak nie wszystkim udaje się dostać bilety. W lutym 1988 kontynuowana jest trasa koncertowa Vison. Wtedy to Cees Tol oznajmia, że chce odejść z zespołu. Po 22 miał już dość. Zmęczyły go występy telewizyjne, sesje zdjęciowe oraz występy na żywo. I znowu zespół miał problem. Cees nie tylko był świetnym muzykiem, ale i autorem tekstów. Cees jednak zapewnia, że pozostanie aż grupa znajdzie kogoś kto będzie mógł go zastąpić. Grupa zwraca uwagę na Dirka van der Horst, gitarzystę. W latach 70-tych występował on z grupą Dizzy Man's Band. Od 1984 roku grał on w zespole Next One. Dirk dostaje propozycję dołączenia do ekipy BZN. Propozycja zostaje przyjęta. Po raz pierwszy w zespole pojawia się ktoś spoza miasta Volendam.

4 marca 1988 roku w De Flint w Amsterdamie, Cees Tol po raz ostatni występuje z zespołem. Dzień później po raz pierwszy ma wystąpić Dirk. Publiczność przyjmuje nowego członka zespołu bardzo ciepło. W kwietniu zostaje wydany singel La Différence. Oprócz na winylu, zostaje też wydane CD. Na CD pojawia się także dodatkowo nagranie na żywo - Marching On. Strona B tego singla to Where Is Your Heart. Singel nie dociera jednak do wysokich miejsc na liście przebojów. 10 kwietnia, w programie telewizyjnym Superfan z Peterem Koelewijn pojawia się Carola Smit. Razem z Peterem śpiewa piosenkę Als Ik Jou Zie. 13 kwietnia okazuje się, że Thomas Tol też chce odejść z zespołu. I znowu problem dla zespołu. I ogromna strata. Najpierw Cees teraz Tol. Zespół ponownie poszukuje kogoś, kto mógłby zastąpić Thomasa.

O zajęcie miejsce Thomasa poproszono Dicka Plata. Po obejrzeniu koncertu BZN, Dick decyduje się dołączyć do BZN. 23 maja po raz ostatni na scenie pojawia się Thomas Tol. 27 maja na scenie pojawia się nowy klawiszowiec czyli Dick Plat. A zespół ma kolejny problem. Fani spodziewali się nowej płyty jesienią, a z powodu zmian personalnych w zespole, nie było jeszcze gotowych piosenek na album. W ostanich latach Jack Veerman napisał parę piosenek, które teraz postanowiono wykorzystać. Pojawia się nowe trio kompozytorskie wraz z autorem tekstów: Janem Keizerem. Są to jeszcze: Jack Veerman, Jan Keizer. W sierpniu ukazuje się singel La Primavera z włoskim tekstem. Pomocy udzielił grupie ich przyjaciel Ton Doodeman.

Na początku października 1988 ukazuje się album Endless Dream. Na albumie znajduje się 12 kompozycji. La Différence i Hear Me Calling są kompozycją Thomasa Tola, pozostałe są dziełem wcześniej wspomnianej trójki. Album wydano także w Południowej Afryce. Wcześniej wydano tam także album Vision, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Zespół rusza w trasę koncertową promującą płytę The Endless Dream. Na początku listopada ukazuje się trzeci singel z płyty Endless Dream - Wheels On Fire, który jednak nie wspiął się na wysoką pozycję na liście przebojów. W Południowej Afryce zostaje wydany album Christmas With BZN. Ten sam co w Holandii ukazał się w 1985 roku. Znajdował się tam dodatkowy utwór Little Drummer Boy. Wiosną 1989 kolejny singel zostaje wydany: El Cordobes. Jest kompozycja Dicka Plata. Piosenka wprowadza nieco zamieszania jako, że powiada się o niej, że propaguje walkę byków. Jednak zespół nigdy nie miał takich intencji. Mimo tych wszystkich problemów, piosenka dość dobrze radzi sobie na liście przebojów, docierając do 13 miejsca. W międzyczasie zespół przygotowuje nową płytę - Crystal Gazer. Oprócz tego zespół nagrywa też nowy album z piosenkami świątecznymi.

Zanim jeszcze pojawiły się oba albumy, wydano singel If I Had Only A Chance. 18 września zespół wyrusza do Madrytu aby tam nagrać specjalny program telewizyjny promujący płytę Crystal Gazer. Mimo, że strona hiszpańska niezbyt chętnie współpracuje, nakręcone tam zdjęcia można zaliczyć do udanych. Płyta ukazuje się na początku października. Na płycie CD znajduje się jedna piosenka więcej niż na winylu i kasecie. Jest to piosenka My Everlasting Love, która znajdowała się także na stronie B singla El Cordobes. Oczywiście wydaniu płyty towarzyszy trasa koncertowa. Pod koniec roku zostaje wydany album świąteczny Bells Of Christmas. Piosenki na albumie są wyłącznie w języku holenderskim. Jednak wygląda na to, że publiczności znudziły się świąteczne albumy więc sprzedaż nie jest tak wysoka jak poprzednich płyt zespołu.

Podczas gdy w kwietniu 1990 wciąż trwa trasa koncertowa Crystal Gazer, ukazuje się singel Help Me. Video promujące nakręcono w latarni morskiej w Marken. Singel trafia na 14 miejsce na liście Top 40. Album wydany w Południowej Afryce w poprzednich latach sprawił, że grupa stała się popularna w tym kraju. Polityka aparheidu i bojkot kulturowy sprawiły, że zespół nigdy nie zawitał tam w celach promocyjnych. W ciągu ostatnich lat sytuacja się poprawiła i zespół mógł odwiedzić ten kraj. Kiedy te plany wyszły na jaw, pojawiły się protesty. Nie są to jednak zbyt głośnie protesty jako, że zespół nie ma zamiaru dawać tam koncertów. Zespół odwiedza nie tylko Południową Afrykę, dociera także do Kenii.

W oczekiwaniu na nowy album, zespół wydaje singel Yeppa. Piosenka nagrane jest na melodię starego niemieckiego szlagieru. Dociera do 12 miejsca na liście przebojów. We wrześniu zespół udaje się do Południowej Afryki. Na lotnisku w Johanesburgu zespół wita ogromny tłum wielbicieli. Zwołana zostaje konferencja prasowa, zespól udziela wywiadów, spotyka się z fanami. Kręcą też 30 minutowy film dla telewizji afrykańskiej. Zespół wraca do Holandii w październiku. Podczas pobytu zespołu zagranicą zostaje wydany album Horizon. Rusza nowa trasa koncertowa. Pod koniec 1990 roku wydany zostaje trzeci singel z płyty Horizon – Over the Hills. Album Horizon zostaje albumem platynowym. Znajdująca się na tym albumie piosenka The Game Called Rock And Roll nawiązuje do 25- lecia istnienia grupy, które przypadło w 1991 roku. Zespół planuje z tej okazji wydanie specjalnego singla oraz wielki koncert w Volendam. BZN postanawia też ponownie odwiedzić Afrykę Południową. W połowie czerwca ukazuje się album BZN in Concert aby wypromować trasę koncertową w tym kraju. Album osiąga miano złotego. Zespół koncertuje tam od 24 czerwca do 10 lipca. Na koncerty przychodzi wiele ludzi. W sierpniu zespół wydaje singel Help Me w Niemczech. Nieco później ukazuje się album A World Of Love z piosenkami z ostatnich 4 lat.

23 sierpnia 1991 Carola wychodzi za mąż. Niestety nie ma czasu na miesiąc miodowy jako, że BZN szykuje się do świętowania 25-lecia istnienia. Pod koniec sierpnia ukazuje się singel It Happened 25 Years Ago. Jest to składanka przebojów rock-and-rollowych z lat 50-tych i 60-tych. Mon Amour jest też częścią tej składanki. Singel zostaje wydany też na kasecie.
Prawdziwy jubileusz uświetnił koncert w samym centrum Volendam. Wstęp wolny. 20 września zespół grał dla ponad 45.000 fanów. Drugą część koncertu transmituje radio tak żeby cała Holandia mogła usłyszeć swych ulubieńców. Także 20 września ukazuje się nowy album Congratulations. Znajduje się na nim 11 piosenek. Zespół udał się także w jubileuszową trasę koncertową. Na początku 1992 roku okazuje się, że Carola jest w ciąży. Z tego powodu plany zespołu ulegają zmianie. Trasa koncertowa zostaje nieco przedłużona, potem zespół na jakiś czas postanawia zawiesić koncertowanie na pół roku.
W połowie lipca zespół zaczyna przygotowywać materiał na nową płytę. Zespół gra tez ostatnie koncerty przed planowaną przerwą. Niestety, jeden z członków zespołu, Dirk van der Horst nieszczęśliwie upada i tylko dzięki pomocy gitarzysty Jana Buysa zespół może zagrać koncert w Wanroy. W połowie 1992 roku ukazuje się w Niemczech singel Lass Die Sterne Wo Sie Stehn. Jest to niemieckojęzyczna wersja piosenki Mumbo Jumbo. W Holandii ukazuje się z kolei singel Che Sarà. Na CD znajduje się też wersja instrumentalna, której nie ma na winylu. Tym singlem BZN definitywnie rozstaje się z winylami. We wrześniu ukazuje się album Rhythm Of My Heart (kolejna platyna i złoto) A 25 listopada Carola rodzi synka Cornela.

W 1993 BZN znowu zaczyna działać. 5 lutego ruszają w trasę koncertową Rhythm Of My Heart. W marcu wydają nowy singel: My Number One, a następnie ukazuje się kompilacja Gold. Na albumie znajduje się 18 piosenek z okresu 1987-1993. A zespół jest także popularny za granicą. Ponownie udaje się do Afryki Południowej. Tym razem odwiedzają także Namibię. W sierpniu zostaje wydany nowy singel Desanya. Piosenka śpiewana jest w języku malezyjskim. Album, Sweet Dreams, ukazał się w październiku. Album trafia na pierwsze miejsce najlepiej sprzedających się albumów. W lutym 1994 pojawia się kolejny singel Quiereme Mucho. Druga piosenka na singlu to The Rose. Na maxisinglu znalazła się też piosenka Love In My Heart. Pod koniec września ukazuje się album Serenade. Wydany singel z tej płyty to The Banjo Man. A płyta uzyskuje miano złotej i platynowej. Rusza też kolejna trasa koncertowa, którą muzycy muszą skrócić bo Carola jest ponownie w ciąży. 8 czerwca 1995 roku na świat przychodzi córeczka Nienke. W lipcu 1995 ukazuje się kolejna kompilacja Summer Holiday. Znajduje się tam 18 piosenek związanych z słońcem, morzem, winem, miłością, romansem. Coś w sam raz na lato. Wydano tylko 50,000 kopii tej płyty. Zespół decyduje się nagrać album zawierający tylko piosenki nagrane na żywo. Podczas dyskoteki w Volendammer nagrywają 12 piosenek, które znajdą się na albumie 'Round The Fire. Album zostaje poprzedzony singlem Santo Domingo. A album trafia na pierwsze miejsce na liście przebojów. W 1996 roku mija 30-sta rocznica istnienia zespołu. Na początku zespół nic nie chce robić aby uświetnić jubileusz.

Właściwie to fani podsunęli grupie pomysł jak uczcić taką rocznicę. Zawsze chcieli aby zespół nagrał płytę z przebojami i coverami z koncertów. BZN chcieli nagrać coś z orkiestrą i chórem. Niestety wiązało się to z kosztami. Teraz nadarzyła się okazja. Zespół uzyskał zgodę wytwórni i można było przystąpić do działania. Wynajęto do tego celu Chassé Theater w Breda. Zatrudniono orkiestrę pod kierownictwem Harrego van Hoofa, muzyków oraz chóry: De Toonkunst z Eindhoven i De Zangertjes z Volendam. Wybrano też piosenki. 21 i 22 czerwca nagrano piosenki do albumu A Symphonic Night. Z orkiestrą, zespół zagrał piosenki dla uradowanej publiczności. 17 piosenek. Na początku października ukazuje się album A Symphonic Night. Dociera on do pierwszego miejsca listy przebojów i utrzymuje się na pierwszym miejscu przez dłuższy czas. Zespół otrzymuje podwójną platynę za ten album.
W listopadzie ukazuje się singel z tej płyty Mama. Kolejny singel, La Spagnola zostaje wydany w lutym 1997 roku.

W roku 1996 wierny fan zespołu wysyła petycję do władz miasta Edam-Volendam. Jej zdaniem zespół zasłużył na królewskie odznaczenie. Prośba zostaje przesłana do królowej. 29 kwietnia 1997 roku, Jan Keizer otrzymuje najwyższe królewskie odznaczenie: Knight in the order of Dutch Lion. Jest to bardzo ważne dla całego zespołu, odznaczenie za ich dorobek artystyczny w ciągu minionych 31 lat.
Ponieważ piosenka Mama nagrana przez Carole w duecie z Jantje Smit odniosła sukces, Jack Veerman, Jan Keizer and Jan Tuijp decydują się na zrobienie albumu właśnie z Jantje. Piszą dla niego piosenki i wspólnie z Royem Belt,anem zajmują się też produkcją albumu. Wiosną 1997 roku ukazuje się singel Ik Zing Dit Lied Voor Jou Alleen, który trafia od razu na 1 miejsce listy przebojów Top 40. Album o takim samym tytule, również trafia na pierwsze miejsce i staje się albumem platynowym. Grupa tymczasem wraca do studia. W maju ukazuje się singel Wedding Bells, który trafia na listę przebojów (10 miejsce). Zespół otrzymuje nagrodę dla zespołu holenderskiego, który miał najwięcej przebojów na liście Top 40. Wedding Bells to 50-ty hit. Kilka tygodni później ukazuje się kolejny album: Pearls. Peral staje się albumem platynowym i złotym. W listopadzie ukazuje się singel z płyty, przepiękna ballada Mother, śpiewana przez Carole.

Podczas gdy BZN planuje wydanie kolejnego albumu, jednocześnie marzą aby powtórzyć taki album jakim był Symphonic Nights. Ponieważ poprzedni album odniósł sukces, wytwórnia zgadza się ma kolejny. Podczas przygotowań okazuje się, że Dick van der Hers cierpi z powodu przepukliny i musi podjąć leczenie. W tym czasie zespół kontynuuje trasę koncertową, a Dicka zastępują Jan Buys and Jaap Kwakman. Terapia Dicka jest długa, ale wydaje się, że pojawi się na nagraniu drugiej części Symphonic Nights. Nagrania zaplanowano na 19 i 20 czerwca w teatrze De Flint w Amersfoort. Ponownie pojawia się orkiestra. Zespół wybiera 16 piosenek. Nagrania kończą się sukcesem. Album A Symphonic Night II wydany zostaje w październiku 1998 roku.
W związku z wydaniem płyty grupa zaplanowała koncerty. 4 koncerty mają miejsce w Rotterdamie, Arnhem, Eindhoven i Utrecht. Koncery są wspaniałam niezapomnianym wydarzeniem. zarówno dla publiczności jak i dla zespołu. A album staje się albumem platynowym. I złotym. 9 grudnia Carola ogłasza, że ponownie jest w ciąży. Niestety, podczas Świąt dziewczyna poroniła. Przez resztę grudnia i styczeń grupa nie występuje. 15 lutego 1999 roku producent Roy Beltman otrzymuje Złotą Harfę.(Gouden Harp ) Grupa już ma na koncie taką nagrodę z 1983 roku.
W lipcu grupa odwiedza Irlandię aby nakręcić tam program telewizyjny w związku z planowaną płytą. Zdjęcia kręcono wśród zamków, i innych pięknych zakątków. 19 sierpnia Jan Keizer udał się do lekarza. Ma problemy z sercem i okazuje się, że ledwo co uniknął zawału. Przechodzi operację wszczepienia 4 bajpasów.
Odwołano występy telewizyjne i koncerty. Jedyne co szło zgodnie z planem była praca nad albumem. Podczas gdy Keizer próbuje odzyskać siły, ukazuje się album The Best Days Of My Life, który bardzo szybko staje się złotym

Mimo choroby Jan Keizer ani myśli porzucić muzykę. Fani wysyłają mu karki, listy z życzeniami powrotu do zdrowia. Po kilku miesiącach czuje się na tyle dobrze, żeby wrócić do pracy. 21 stycznia 2000 roku wyrusza kolejna trasa koncertowa. Początek stanowi koncert w Almelo, kolejny w Amsterdamie. Czeka tam zespół niespodzianka. Grupa sprzedała już ponad 4.5 miliona płyt. Wszyscy oni otrzymują nagrodę jaką jest Lifetime Achievement Award. 18 marca Carola oznajmia, że jest w ciąży. 7 września na świat przychodzi córeczka Caroli Marleen. W kwietniu spełniają się marzenia Jana Keizera. Nagrywa on solowy album z piosenkami w języku francuskim - L'Aventure, na którym znalazło się 12 piosenek. Po sukcesie kompilacji z 1993 roku, zespół wydaje kolejną 25 września. Jest to album More Gold. Znajdują się tam nagrania z okresu od 1993 aż po czasy obecne. Znajdują się tam też 4 nowe nagrania: dwie nowe wersje starszych przebojów i dwie nowe piosenki. Pojawia się też specjalny boks Gold&More. Znajdują się w nim albumy Gold i More Gold W Nowy Rok w pubie Het Hemeltje w Volendam wybucha pożar. Bawiła się tam głównie młodzież, wiele osób zostaje rannych, 14 nastolatków ginie w pożarze. Całe miasto pogrążone jest w żałobie. BZN odkłada wydanie planowanego singla. Wydają za to singel z piosenką Where The Nightingales Sing.(26 luty 2001) Dochód przeznaczony zostaje na pomoc ofiarom pożaru. Pojawia się też nowy album Out In The Blue.

27 lutego grupa otrzymuje nagrodę Edison Music Award 2001 za całokształt pracy artystycznej. BZN dedykuje nagrodę ofiarom pożaru a nagroda zostaje wystawiona na aukcję. Zespół dostarcza także inne osobiste przedmioty na aukcję. Pieniądze z aukcji mają pomóc osobom, które ucierpiały w czasie pożaru. Trasa koncertowa ruszyła już w styczniu, ale z powodu tych smutnych wydarzeń, każdy koncert zaczynał się minutą ciszy.
Latem pojawia się singel Keep Smiling, a także album Out In The Blue, który wkrótce staje się albumem platynowym co oznacza, że sprzedano co najmniej 80.000 kopii. W październiku rusza kolejna trasa koncertowa. Zespół istnieje już 35 lat i nic nie wskazuje aby zaprzestał grać. Grupa daje z tej okazji wspaniały koncert w Rotterdamie. Jesienią Jan Keizer wydaje drugi solowy album. Tym razem na albumie znalazły się angielskie covery z lat 60-tych i 70-tych. Album nosi tytuł Going Back In Time 2 września 2002 ukazuje się singel Will There Be A Time. Kolejne lata przyniosły kolejne albumy: Tequila Sunset (2002), Leef je leven (2003) Die mooie tijd (2005) A zespół wciąż koncertuje, w większości w swej rodzinnej Holandii. A istnieje już 40 lat. I wciąż cieszy się popularnością w swoim kraju.
Albumy:

The Bastard 1971
Making A Name 1977
You're Welcome 1978
Summer Fantasy 1979
Grootste hits 1980
Green Valleys 1980
Friends 1981
We wish you a merry Christmas 1981
Picture of Moments 1982
The Best of BZN 1982
28 Golden Hits 1983
Desire 1983
Falling in Love 1984
Reflections 1984
Maid of Mist 1985
Christmas with BZN 1985
Heartbreaker 1986
BZN live - 20 jaar 1987
Visions 1987
Endless Dream 1988
Crystal Gazer 1989
Bells of Christmas 1989
Horizon 1990
Congratulations 1991
Rhythm of my heart 1992
Gold 1993
Sweet Dreams 1993
Serenade 1994
Sumer Holiday 1995
'Round the fire 1995
ASymphonic Night 1996
Pearls 1997
ASymphonic Night II 1998
More Gold 2000
Gold&More 2000
Out in the Blue 2001
Tequila Sunset 2002
Leef je leven 2003
Die mooie tijd 2005

Ważniejsze single:

Mon Amour 1976
Don't Say Goodbye 1977
Sevilla 1977
The Clown 1977
Felicidad 1978
Marching On 1979
Pearlydumm 1980
Rockin' the Trolls 1980
Chanson d'amour 1981
The old calahan 1981
Blue Eyes 1982
Twilight 1982
Just an Illusion 1983
If I Say the Words 1984
The Summertime 1985
La France 1986
Waltzing Maria 1986
Amore 1987
La Primavera 1988
El Cordobes 1989
Yeppa 1990
Over the Hills 1990
It happened 25 years ago 1991
Che Sara 1992
My Number One 1993
Banjo Man 1994
Mother 1997
Wedding Bells 1996
The Gypsy Music 1998
Where the Nightingales Sing 2001




Linki:

http://www.bzn-online.com/

Skomentuj artykul na forum!:

Rozmiar: 2861 bajtów


Rozmiar: 22535 bajtów

Uwaga Dj radiowii inni !! Wykorzystujac zawarte na tej stronie informacje podajce zrodlo, z ktorego czerpiecie :)