Bajm

Rozmiar: 28235 bajtów

Albumy:
*1983 - Bajm
*1984 - Martwa Woda
*1986 - Chroń mnie
*1988 - Nagie Skały
*1990 - Biała Armia
*1992 - The Best I
*1993 - Płomień z Nieba
*1993 - The Best II
*1995 - Etna
*1997 - Ballady
*2000 - Szklanka Wody
*2002 - Martwa Woda ( reedycja II albumu)
*2003 - Myśli I Słowa

SINGLE
*Piechotą do lata (1978)
*Różowa kula (1983)
*Nie ma wody na pustyni (1983)
*Dwa serca, dwa smutki (1986)
*Płynie w nas gorąca krew (1986)
*Biała armia (1990)
*Ta sama chwila (1993)
*Szklanka wody (2000)
*Modlitwa o złoty deszcz (2001)
*O tobie (2001)
*Myśli i słowa (2003)
*Być z tobą (2003)
*Noc po ciężkim dniu (2003)
*Wiosna w Paryżu (2004)

OBECNY SKŁAD ZESPOŁU:
*Beata Kozidrak - vocal
*Artur Daniewski - bass
*Marta Dobrzańska - klawisze
*Adam Drath - gitara
*Krzysztof Niescior - perkusja
*Piotr Bielecki - gitara

Opracowanie:




Biografia:


Nazwa zespołu pochodzi od pierwszych liter imion jego założycieli: Beata Kozidrak, Andrzej Pietras, Jarek Kozidrak i Marek Winiarski. Wszystko zaczęło się w Opolu. To właśnie podczas opolskiego festiwalu w 1978 roku widzowie mogli zobaczyć grupę młodych lublinian, która zaprezentowała się bardzo obiecująco. Ich piosenka Piechotą do lata zajęła drugie miejsce w konkursie debiutów i momentalnie stała się jednym z największych hitów tego roku. Zespół nosił nazwę BAJM, co było zbitkę pierwszych liter imion jego założycieli: Beaty Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego. Piosenka stała się prawdziwym hitem i tym samym otworzyła zespołowi drogę do kariery.

Początkowy repertuar to zróżnicowana muzyka pop-rockowa, czasami bardzo spokojna i nastrojowa, a czasami dynamiczna czy wręcz agresywna. Charakterystyczne brzmienie, ciekawie zaaranżowane chórki, niebanalne teksty, wielka ambicja to atuty grupy na początku jej działalności. Grupa odniosła sukces, ale publiczność chciała więcej. Domagano się kolejnych przebojów i nagrań płytowych. BAJM podjął wyzwanie. Piosenki z ich pierwszej płyty: Józek, nie daruję ci tej nocy, Nie ma wody na pustyni i Co mi Panie dasz szybko stały się hitami, i co ciekawe w niczym nie przypominały harcersko-turystycznego Piechotą do lata. Były one rasowymi poprockowymi przebojami.
W następnych latach zespół miał nagrać jeszcze kilkadziesiąt takich mocnych numerów. Pierwszy album Bajmu odniósł ogromny sukces. I tak już miało być z każdą kolejną płytą. Zmieniali się muzycy towarzyszący Beacie Kozidrak, zmieniały się akcenty w granej muzyce. Raz było bardziej rockowo, innym razem bardziej popowo. Nie zmieniało się tylko jedno: przebojowość piosenek proponowanych przez Bajm. Kolejna płyta, zatytułowana Martwa woda wylansowała takie przeboje jak: Małpa i ja oraz Piramidy na niby. Bajm zawsze przywiązywał ogromną wagę do koncertów. To właśnie spotkania z publicznością dawały grupie siłę i pozytywną energię. Album Chroń mnie przyniósł hity: Płynie w nas gorąca krew, Diament i sól oraz Dwa serca, dwa smutki.

Na Nagich skałach, gdzie swój znaczny udział miał znany skądinąd Kostek Yoriadis, największą popularnością cieszyły się nastrojowe Jezioro szczęścia i Ja. W tym okresie Beata reprezentowała Polskę na wielu festiwalach: W Sopocie, w Szwecji, w Niemczech, w Jugosławii i w Finlandii, odbierając tam główne nagrody. Wyjazdy na koncerty do USA stały się jednocześnie inspiracją do pracy nad kolejną płytą. Biała armia zrealizowana w studiu S-4 przez Rafała Paczkowskiego przyniosła następne przeboje, które stały się "podręcznikiem" dla młodych adeptów sztuki wokalnej. U stóp szklanych gór - piosenka tytułowa z tej płyty stała się rockowym znakiem firmowym kapeli.

Natomiast bodaj najbardziej pastelowa w dorobku grupy płyta - Płomień z nieba przyniosła takie przeboje jak: Ta sama chwila i tytułowy. Przebojów nagromadziło się tyle, że zespół nie miał żadnych problemów z wydaniem, rok po roku aż dwóch płyt zawierających największe hity. Oba albumy cieszyły się oczywiście ogromnym powodzeniem. Tym bardziej, że zawierały pierwsze, nie wydane dotąd nagrania zespołu z Piechotą do lata na czele.

W latach dziewięćdziesiątych BAJM wydał jeszcze dwie płyty. Etna zawierała takie przeboje jak: Dziesięć przykazań i Dzień za dniem oraz retrospektywne Ballady. I kiedy w dwudziestą rocznicę powstania zespołu wszyscy spodziewali się od Bajmu czegoś spektakularnego, Beata Kozidrak zaskoczyła fanów wydaniem swojego pierwszego solowego albumu. Płyta powstała przy dużym udziale Pawła Sota i Adama Abramka, którzy zresztą kiedyś grali w Bajmie. Ta popowa płyta spodobała się zarówno fanom Bajmu, jak i zupełnie nowym słuchaczom. Szybko odniosła duży sukces. A wraz z nim pojawiło się pytanie: Czy dla solowej kariery Beata nie zrezygnuje z Bajmu? Sama zainteresowana szybko rozwiała te obawy i oznajmiła, że przygotowany jest już materiał na nowš płytę zespołu. Szklanka wody to dziesišty album zespołu. Nad realizacją nagrań czuwał Piotr Siedlaczek, ten sam który nagrał solowy album Beaty. Sama wokalistka zadebiutowała w roli producenta płyty. Nagrań dokonano w dwóch studiach - Hendrix w Lublinie i Polskiego Radia w Opolu. Wszystkie teksty jak zwykle napisała Beata, kompozytorami piosenek są Adam Drath, Piotr Bielecki oraz niedawno zmarły lider grupy Sixsteen - Jarek Pruszkowski. Jego piosenki oddała Beacie Olga Pruszkowski - żona Jarka. Warto dodać, że Jarek był klawiszowcem Bajmu w czasie nagrania albumu Chroń mnie. W sierpniu 2003 roku, po 3 letniej przerwie, na rynku pojawił się nowy album Bajmu Myśli i słowa, promowany singlem z tytułowym nagraniem.



Linki:
*http://abc.wp.pl/bajm/
*http://bajm.pl/

Skomentuj artykul na forum!:

Rozmiar: 2861 bajtów


Rozmiar: 22535 bajtów

Uwaga Dj radiowii inni !! Wykorzystujac zawarte na tej stronie informacje podajce zrodlo, z ktorego czerpiecie :)