Biografia:
W 1977 roku w Warszawie z inicjatywy perkusisty Wojciecha Morawskiego, basisty Zdzisława Zawadzkiego, keyboardzisty Pawła Tabaki, wokalistek Ewy Korczynskiej-Konarzewskiej i Barbary Trzetrzelewskiej powstał zespół wokalno-instrumentalny, do którego wkrótce dołączył wokalista i gitarzysta Zbigniew Hołdys. W tym składzie grupa występowała głównie w warszawskich lokalach rozrywkowych i w ośrodkach polonijnych w USA, przyjmując w tym celu nazwę Perfect Super Show And Disco Band..
Pierwszych rockowych nagrań - Co się stało z Magdą K., Jego nie ma, Nie ma mogiły rock and rolla - PERFECT dokonał jeszcze pod koniec lat 70, ale na płyty trafiły one dopiero ponad dziesięć lat później, przede wszystkim na firmowany nazwą grupy zbiór "1977-1991 Historie nieznane" (1993), w rzeczywistości dokumentujący artystyczne dzieje Hołdysa.
Na jesieni 1980 grupa pod artystycznym wpływem Zbigniewa Hołdysa zaczęła powoli przybierać rockowy charakter, aby w 1980 roku zdecydowanie przekształcić się w zespół rockowy o nazwie Perfect.
Pierwszy koncert grupy w składzie: Zbigniew Hołdys (gitarzysta, wokalista, lider), Ryszard Sygitowicz (gitarzysta, eks- Dzikie dziecko), Piotr Szkudelski (perkusista, eks- Dzikie Dziecko, potem grupa Martyny Jakubowicz, Jajco i Giganci, Emigranci), Zdzisław Zawadzki (gitarzysta basowy) miał miejsce w sierpniu w 1980 roku w warszawskim klubie studenckim Stodoła. Jesienią dołączył do zespołu wokalista Grzegorz Markowski (wcześniej śpiewający m.in w Teatrze Na Targówku i warszawskich hotelach "Victoria" i knajpach "Europejski", "Bristol", "Czarny Kot", w 1978 reprezentant Polski na festiwalu w irlandzkim Castlebar, ex m.in. -VOX)
W tym składzie Perfect stał się na początku lat osiemdziesiątych najpopularniejszą grupą rockową w Polsce.
Autorem tekstów większości utworów jest Bogdan Olewicz, który w zawarł w nich ponadpokoleniowe problemy, które powstawały w czasach ogromnej frustracji i w oczekiwaniu z nadzieją na lepsze zmiany w Polsce, młodzież mogła wykrzyczeć i wyśpiewać.
Sztandarowe piosenki jak Chcemy być sobą, śpiewane były przez publiczność na koncertach słowami Chcemy bić ZOMO czy Nie bój się tego wszystkiego (Nie bój się tego Jaruzelskiego) jako rodzaj manifestacji przeciwko ówczesnej sytuacji w Polsce, Autobiografia natomiast stała się nieformalnym Hymnem Polskiego Rocka.
W 1981 roku Perfect odbył bardzo wiele samodzielnych koncertów, m.in. w Kielcach , gdzie przed euforycznym tłumem zmuszony był schronić się w piwnicy lub w Toruniu , gdzie ciężaru fanów nie wytrzymały gałęzie drzew okalających amfiteatr. Zespół wziął udział w najważniejszych imprezach rockowych w Polsce, m.in.: Rock Arena w Poznaniu, Rock w Opolu, Festiwal Muzyki Rockowej w Jarocinie, Rock Jamboree w Sali Kongresowej w Warszawie oraz nagrał pierwszy singiel z utworami: Chcemy być sobą, Coś się dzieje w mej biednej głowie, Bla,bla,bla i Nie płacz Ewka.
W 1981 roku zespół Perfect nagrał pierwszą płytę długogrającą zatytułowaną "Perfect", a znaną jako tzw. Biały album.
W 1982 skład grupy uległ zmianie: Andrzej Nowicki -gitarzysta (eks- Mech i Irjan), zastąpił Zdzisława Zawadzkiego a Andrzej Urny - gitarzysta (eks- Dżem i Krzak), Ryszarda Sygitowicza. Zmiany te jednak nie wpłynęły na pozycję grupy a nagrane na singlu utwory "Pepe wróć" i "Opanuj się" stały się wielkimi przebojami.
Jesienią 1982 roku zostały zarejestrowane dwa koncerty grupy w klubie Stodoła z których powstała świetna koncertowa płyta "Live". Większość piosenek z tej płyty została ponownie nagrana w wersjach studyjnych i ukazała się w 1983r na płycie pt: "UNU".
W marcu 1983 roku po koncercie w klubie Stodoła, podczas konferencji prasowej zniechęcony Zbigniew Holdys ogłosił decyzję o rozwiązaniu zespołu, który koncertował jeszcze do czerwca 1983. Ostatni koncert Perfect zagrał na festiwalu w Opolu 83. Przez cztery lata każdy z członków zespołu usiłował działać indywidualnie ale nie przyniosło to znaczących rezultatów artystycznych.
W 1987 roku Perfect powrócił na scenę i wystąpił w ramach "Perfect Day" w składzie osobowym z płyty "Live"- na trzech wielkich koncertach : w Hali Oliwii w Gdańsku, Spodku w Katowicach i na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. "Perfect Day" zgromadził na warszawskim Stadionie X-lecia około 50 tysięcy osób, gdzie pobito rekord, jeśli chodzi o ilość przyciągniętych ludzi na polskiego artystę.
Na tym ostatnim koncercie sprzedawano wejściówki na koncert zespołu w 2000 roku ale niestety okazało się, że ponowne spotkanie muzyków w tym składzie jest niemożliwe... .
W 1989 roku Hołdys reaktywował "nieco inny" Perfect bez wokalisty Grzegorza Markowskiego w składzie: Zbigniew Hołdys (śpiew, gitara), Piotr Szkudelski (perkusja), Mieczysław Jurecki -m.in.-Budka Suflera (gitara basowa), Jacek Krzaklewski (gitara) i wyjechał do USA, gdzie zagrał szereg koncertów w amerykańskich klubach w Nowym Jorku, Los Angeles (Whiskey Go Go) i San Francisco. Perfect wystąpił jako pierwszy zespół z Europy Środkowej w legendarnym klubie CBGB's (Nowy Jork). Skutkiem koncertów granych wyłącznie dla amerykańskiej publiczności były znakomite recenzje w mediach (telewizja ABC, dziennik New York Times, magazyny "Newsweek", "Village Voice", i "Spin"). Z tego okresu pochodzi m.in. anglojęzyczna wersja utworu "Po co?" -angl. "What For" nagrana w Studio Platinium Island przez Boba Musso -producenta Metallici, Iggy Popa, Micka Jaggera.
Po powrocie z tournee po USA w 1992 roku Hołdys ponownie rozwiązał zespół Perfect i na wiele lat wycofał się z życia muzycznego.
Stale nadchodzące propozycje koncertów spowodowały, że grupa reaktywowała się w 1993 roku w składzie: Grzegorz Markowski (śpiew), Piotr Szkudelski (perkusja), Andrzej Nowicki (gitara basowa), Ryszard Sygitowicz (gitara), Andrzej Urny (gitara). Hołdys nie przyjął propozycji dołączenia do Perfectu, który reaktywowano z myślą o występach dla Polonii w Kanadzie. Po powrocie z Kanady Perfect przypomniał o sobie wspaniałym koncertem w katowickim Spodku, wydanym potem na krążku "Katowice Spodek Live 94". Zachęcony reakcją publicznosci zespół, zagrał na różnego rodzaju festiwalach. Ponadto wyjechał na koncerty do Francji, Niemiec, Belgii i USA.
Miejsce Andrzeja Urnego zastąpił wkrótce Jacek Krzaklewski (eks- Test, Pakt, Romuald i Roman, Spisek, Stalowy Bagaż oraz Banda i Wanda). Wkrótce potem ukazała się znakomita płyta "Jestem"(1994). W tym okresie PERFECT występował na różnych koncertach i festiwalach m.in. "Giganci rocka"", a także w Opolu w "Premierach i przebojach".
W październiku 1996 r. zespół Perfect zakończył prace nad nowym albumem "Geny" (premiera październik 1997). Album doczekał się złotej płyty, a zespół po raz drugi udowodnił, że i bez Hołdysa dają sobie wspaniale radę. W roku następnym podczas targów INTERMEDIA '97 w Poznaniu, koncert grupy emitowany był na żywo przez internet. W 1998 roku Sygitowicza zmienił Dariusz Kozakiewicz (m.in eks- Test, Breakout, Świadectwo Dojrzałości, Jajco i Giganci, Universe) wspaniały gitarzysta, który ze względu na styl gry (tzw. "wioślarz") do dziś nazywany jest polskim Hendrixem.
W jakiś czas potem miejsce gitarzysty basowego Andrzeja Nowickiego zajął Piotr Urbanek (m.in eks- Roxa, Human, Tadeusz Nalepa, Syndia, Kasia Kowalska, Lady Pank). 20 września 1999 r. wyszła płyta "Śmigło" nagrana w składzie: Grzegorz Markowski (śpiew), Piotr Szkudelski (perkusja), Piotr Urbanek (gitara basowa), Jacek Krzaklewski ( (gitara), Dariusz Kozakiewicz (gitara).
1 stycznia 2001 roku zespół wydał nową płytę koncertową "Live 2001", która była ukoronowaniem 20-letniej koncertowej działalności zespołu. Nagrania pochodziły z trzech koncertów zarejestrowanych latem 1999 roku.
Wydana w 2002r. płyta Perfect symfonicznie jest przykładem poszukiwania nowych środków wyrazu artystycznego. Została nagrana z Polską Orkiestrą Radiową, a znalazły się na niej głównie orkiestrowe wersje największych przebojów grupy.
1 kwietnia 2004 roku zespół Perfect wydał ostatnią jak dotąd płytę "Schody" którą promował tego samego dnia koncertem w Warszawskim Klubie Studenckim -Stodoła. Primaprilioswym żartem okazały się na szczęście wcześniejsze zapowiedzi o rozwiązaniu grupy 1 kwietnia. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że zespół Perfect jako pierwszy polski wykonawca zdecydował się na wydanie premierowej płyty wyłącznie w Internecie.
Na gwiazdkę 2004 roku Perfect sprawił fanom niespodziankę wydając "Schody" ponownie, tym razem w wersji sklepowej na dwóch nośnikach: płycie kompaktowej oraz na dołączonej do niej płycie winylowej.
Perfect na znak solidarności z narodem ukraińskim wystąpił 28 listopada 2004 roku na Placu Niepodleglosci w stolicy Ukrainy - Kijowie, gdzie przy niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych wykonał na mrozie utwory: Idź Precz, Niepokonani i Chcemy być sobą.
Linki:
*http://www.perfect.pl.tp/
*http://perfect.interia.pl/
*http://pl.wikipedia.org/wiki/Perfect
*www.filmpolski.pl
Skomentuj artykul na forum!:
|